Borlaug - kursbyggnad vid Eikholt

Ved Eikholt finner du et kursbygg som heter Borlaug. Her finner du tre kursrom, et pauseområde med kafèbord, stoler og tilgang til varm og kald drikke. Her finner du også massasjestol som kan benyttes i pauser, midt-timer og ettermiddag/kveld. Men hvorfor heter bygget Borlaug?
Kirsten og Ole Borlaugs legat
Bygget som på Eikholt kalles Borlaug, har fått navnet sitt etter Kirsten og Ole Borlaugs legat for døvblinde. Legatet ble etablert i 1990 gjennom en testamentarisk gave fra lege Kirsten Borlaug.
Kirsten Borlaug var lege på Grünerløkka i Oslo. Hun var gift men barnløs, og Kisten Borlaug testamenterte en stor del av sin formue til opprettelsen av legatet. Dette skjedde samtidig med at Eikholt ble etablert. Kirsten Borlaug ble kjent med døvblinde og arbeidet for døvblinde i forbindelse med sin legegjerning og at hennes mor ble døvblind. Hun ønsket gjennom sin gave å bidra til økte muligheter for sysselsetting og et mer meningsfylt liv for døvblinde.
Eikholts direktør var representant i styret for legatet og legatet fikk også tilført andre testamentariske gaver. Borlaugs legat delte ut gaver til forskjellig arbeid innenfor døvblindområdet. I 2009 mottok Eikholt en økonomisk støtte på ca 1 mill. kroner for Borlaugs legat til ombygging av kurslokalene som i dag har fått navnene Borlaug 1, Borlaug 2 og Borlaug 3.
Borlaug legat ble avviklet i 2010.
Borlaug
Vil du lese om historikken til andre bygg på Eikholt?
Här kan du läsa om Ragnhild Kaatas hus
Här kan du läsa om Olaf Frøilands hus
Här kan du läsa om Harald Viks hus
Har du några frågor?
Du hittar kontaktinformation här: Kontakta oss