- Døvblindhet
- Syn
- Hørsel
- Mobilitet
- Kommunikasjon
- IKT
- Forskningsprosjekter
- Publikasjoner
- Konferanser og webinar
- Videoarkiv
Brukermedvirkning i utvikling av ny teknologi

Hør på innholdet
Hastighet:
1x
Stemme:
Dette er et spennende prosjekt om brukermedvirkning for personer med kombinert syns- og hørselsnedsettelse i utviklingen av ny teknologi. Prosjektet startet opp i 2023 og vil avsluttes høsten 2025.
Prosjektmedarbeidere
I prosjektet er alle prosjektmedarbeidere og representerer en ny måte å samarbeide på. Prosjektgruppen består av Emilio Jensen Granados, Marie Dyrkorn Egge, Erik Nilsen, Fereshteh Halimi, Bedir Yiyit og Kari Jokstad.
Prosjektgruppa har også med seg Professor Hilde Thygesen fra Universitetet i Sørøst-Norge som følgeforsker.

Bildet viser prosjektets følgeforsker, Professor Hilde Thygesen fra Universitetet i Sørøst-Norge, som sitter med en mikrofon foran seg og noterer flittig på papir.
Teknologiutvikling i praksis
Hjelpemiddelet «SuperBrain», som utvikles av firmaet 7Sense i Estland har blitt testet i ulike aktiviteter med tanke på orientering og mobilitet. Prosjektgruppa har gitt tilbakemeldinger om forbedringspunkter. Dette er nyttig informasjon som firmaet bruker til å forbedre og videreutvikle produktet. Utviklerne har vært med oss på flere av prosjektgruppesamlingene.

Fra venstre mot høyre: Bedir Yiyit, Erik Nilsen og Marie Dyrkorn Egge med hunden Nera
Brukermedvirkning i alle prosjektfaser
Prosjektet gjennomføres med brukermedvirkning i alle faser, også kalt samarbeidsbasert forskning. Felles kompetanseutvikling om forskning og prosjektarbeid har derfor vært en del av hver samling.
Videre har prosjektgruppa planlagt testing av hjelpemiddel og gjennomført innsamling av data. I januar 2025 fullførte prosjektet analysen av data som er samlet inn.
Det avdekkes stadig ny innsikt og kunnskap, både om samarbeid mellom utviklere og brukere av teknologiske hjelpemidler og om samhandling i en prosjektgruppe.

Prosjektets fremdrift
I september 2024 reiste Professor Hilde Thygesen fra Universitetet i Sørøst-Norge sammen med Forskningsleder Kari Jokstad fra Eikholt til Tallin for å besøke utviklerne i firmaet 7Sense. Målet med turen var innsikt i deres erfaring med brukerinvolvering i utvikling av teknologi.
Uken etter var flere av prosjektdeltakerne på en internasjonal workshop i Boräs om brukermedvirkning i utvikling av teknologi. Her ble også prosjektet presenteres og nye produkter som er under utvikling ble testet.
Prosjektgruppen har hatt to samlinger i løpet av høsten 2024. I disse samlingene har analyse av data som er samlet inn i prosjektet og innhold i et nytt gruppekurs i 2025 vært tema.


Hva skjer videre?
Våren 2025 er prosjektgruppa i skrivefasen, og vi gleder oss til å dele resultater og erfaringer fra prosjektet høsten 2025.
Parallelt planlegger vi innholdet i gruppekurset som avholdes på Eikholt i august. Det kan du lese mer om og søke på her: Brukermedvirkning i prosjektarbeid – Eikholt
Lese mer?
Vil du lese om andre prosjekter? Les mer om prosjekter i regi av Eikholt her.
Vil du vite mer om våre tjenester? Les mer om vår tjenester her.